Prawdziwy wyciskacz łez o uroczym psie

Był sobie pies

Dla kochających zwierzęta “Był Sobie Pies” jest lekturą absolutnie obowiązkową (https://www.taniaksiazka.pl/seria/byl-sobie-pies). W swojej książce W. Bruce Cameron wspaniale przedstawił przyjaźń chłopca ze swoim zwierzęciem. Czworonóg może nas nauczyć więcej niż wiemy o sobie sami.

Historia o psie z nowej perspektywy

Ciekawa jest narracja książki, w której obserwujemy świat z perspektywy zwierzęcia. Dzięki temu może spojrzeć na sprawy ludzkie pod zupełnie nowym kątem. Zachowania człowieka budzą nasze zdumienie i nieustannie podważamy jego sposób myślenia. Dziwimy się, że nie gryzie swoich przedmiotów domowych albo śmiejemy się, że stoi na dwóch nogach. 

Pomimo istotnych różnic między bohaterami dochodzi między nimi do przyjaźni. Ethan przygarnia bezpańskiego Baileya i stara się, aby było mu jak najlepiej w nowym środowisku. Przedstawione zostaje ciężkie dzieciństwo zarówno psa, jak i mającego swoje problemy 8-latka. Książka Camerona stara się dostrzec wiele podobieństw między oboma przyjaciółmi.

Dla dzieci i dorosłych

Książka może być świetną rozrywką dla dorastającego z psem dziecka, jak i dorosłego, który dziecka wychowuje. Oboje nauczą się empatii i zrozumienia dla drugiej istoty. “Był Sobie Pies” uczy dziecko odpowiedzialności za swojego zwierzaka, nie pozwala mu zapomnieć o potrzebach innych.

Ethan wraz z rozwojem fabuły rozwija się razem z bohaterem. Jako nastolatek odkrywa miłość i zaczyna coraz więcej rozumieć ze świata. Nie pozwala zapomnieć o swoim psie i nieustannie jest ważny elementem jego życia. Pomimo zdziwienia rówieśników Ethan zawsze podkreśla jak ważnym przyjacielem jest dla niego Bailey.

Dorośli wyciągną z książki najwięcej w późniejszej fazie książki. To właśnie tam mogą spojrzeć na zwierzę domowe z perspektywy przeszłości. Z nostalgią będą wspominać dawne lata i odkryją życie z psem na nowo.

Wiele zwrotów fabularnych


Książka to jednak nie tylko standardowa historia o dorastaniu. Dochodzi w niej do niespodziewanych zwrotów akcji. Zdziwieni będą fani ekranizacji, którzy myślą, że znają tę historię na wylot. Książka istotnie się od niej różni. Przede wszystkim dodaje ona nowych scen, które całkowicie zmienią naszą perspektywę na zamknięcie historii.

Przygoda z Ethanem i Baileyem może być wspaniałą przygodą dla całej rodziny. Warto czytać ją wspólnie i przeżywać ze wzruszeniem kolejne jej strony. Może być ona świetnym wstępem do kupienia nowego zwierzaka. Nauczy dziecko odpowiedzialności i nigdy nie opuści psa w potrzebie.